Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce

Do Chabówki kolej żelazna dotarła w 1884 r. Była częścią Galicyjskiej Kolei Transwersalnej. Linia ta miała swój początek w Zwardoniu. Przebiegała przez Żywiec, Chabówkę, Limanową, Nowy Sącz, Sanok, aż do Husiatyn nad ówczesną granicą z Rosją. Zbudowana przez Austriaków linia liczyła 570 km. Dwa miesiące przed 1900 rokiem oddano do użytku odgałęzienie z Chabówki do Zakopanego, które pełniło niezwykle ważną rolę na przestrzeni dziesięcioleci. Dopiero w czasie powszechnej elektryfikacji (1975 r.) oddano odcinek Kraków – Zakopane. Wówczas Chabówka zaczęła tracić na znaczeniu.

Dzięki zapałowi pasjonatów kolei i Pawłowi Zalewskiemu z Suchej Beskidzkiej  w 1991 r. podjęto decyzję o utworzeniu w Chabówce parowozowni historycznej.  W dwa lata później w 1993 r. oficjalnie otwarto skansen, który działa do dziś w strukturach PKP Cargo (Sekcja Utrzymania i Napraw Taboru Zabytkowego „Skansen” Chabówka), potocznie zwany „Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce” położony 2 km od Rabki Zdroju.

Obecnie skansen dysponuje najliczniejszą i najciekawszą pod względem różnorodności kolekcją zabytkowego taboru kolejowego – 90 zabytkowych pojazdów normalnotorowych i wąskotorowych. Parowozy z Chabówki corocznie biorą udział w Paradzie Parowozów w Wolsztynie. Najbliższa Parowozjada, czyli parada czynnych zabytkowych lokomotyw parowych odbędzie się już w przyszłym miesiącu w Chabówce. Parowozowe show od lat przy różnych okazjach odwiedzają turyści i miłośnicy kolei z tak odległych krajów jak Japonia, USA czy Australia. Cieszy się on ogromną popularnością.

Więcej informacji oraz pełna oferta skansenu znajduje się pod adresem: www.skansenchabowka.pl

Zapraszamy!!

Skansen historii kolejnictwa w Chabówce to spadkobierca spuścizny założonej pod koniec XIX wieku parowozowni. W okresie jej największego rozkwitu stacjonowało tu 80 parowozów obsługujących pociągi towarowe i pasażerskie zdążające do Krakowa, Zakopanego i Nowego Sącza. Gromadzenie eksponatów rozpoczęto już w połowie lat 80-tych ubiegłego wieku (m.in. z Warszawy).

Kategorie

Filtruj przez

Publikuj